Jagame teiega Ökokodu.ee lõhnatu biojäätmete “köögi kompostimise” lugu. Loos on hulgaliselt kasulikke näpunäiteid ja ehk leiate ennastki õige pea komposti valmistamast. Arvamusloo saatis meile Helena, kes on bokashi kompostrit oma majapidamises kasutanud juba üle aasta. Jätkuvalt kannalikku meelt ja  entusiasmi kogu ÖkoKodu meeskonna poolt.

Olen üles kasvanud kodus, kus jäätmete sorteerimine on alati au sees olnud. Oma kodu oli pakenditel, paberil, taaral, olmeprügil ja biojäätmetel. Aias olid suured kompostikastid – üks kuhu värsket kraami koguti ja teine, milles suvel kõrvitsad ilutsesid. Linna kolides tundus väga veider see, et toidujäätmed käisid koos kõige muuga olmeprügisse. Korteris elades oli võimalik sorteerida pakendeid ja paberjäätmeid, kuid kompostihunnikut kortermaja taha ei tee.  Suurem huvi jäätmete (eriti biojäätmete) sorteerimise osas tekkis mul aiaga majja kolides.

Miks ma uuesti biojäätmeid sorteerima hakkasin?

 • Soovisin vähendada olmeprügi kogust.
 • Minu jaoks oli ikka veel imelik toidujäätmeid ja olmeprügi kokku panna.
 • Õppisin kui palju mulda kulub aia rajamiseks ja kui palju lisajõudu vajavad taimed aias, mis on kümneid aastaid tagasi tihedalt viljapuid täis istutatud.

Ma juurdlesin pikalt enne, kui aia nurka kompostikasti ehitasin. Esialgu täitis kompostikasti peenra rohimisest tekkinud umbrohi ja muru. Ajapikku hakkasin ma sinna lisama ka köögijäätmeid.  Alguses kasutasin köögis tavalist kaanega ämbrit. Kõik oli hästi kuni augustini ja siis tabas mind äädikakärbeste invasioon. Ükskõik kui tihti ma komposti ja prügi välja viisin, ämbrit pesin/desinfitseerisin ei aidanud nende uute koduloomade vastu miski. Niipea, kui kuhugi midagi vedelema jäi oli pidu lahti. Maailma kõige puhtama köögi ja mitte nii toredate koduloomadega august-september üle elatud tuli veidi rahulikum aeg ja hakkasin otsima kompostikasti, mille kaas käiks väga tihedalt kinni. Ma otsisin üsna pikalt ja olin juba loobumas kuni mu koju saabus kaks sinist öökullidega Bokashi ämbrit. Esimese hooga ei osanud ma neist eriti lugu pidada. Ma olin õnnelik, et tihe kaas on. Aja möödudes õppisin ämbrit päriselt kasutama ja nüüd ei oskaks ilma kuidagi hakkama saada.

Miks tasub kasutada Bokashi kompostrit?

 • Hea võimalus kiirelt biojäätmeid eel komposteerida
 • Lõhnatu (kui laisk olla, siis lõhnab komposti järele 😊)
 • Kiirendab suure kompostikasti tööd
 • Mugavus – ma pidin kompostikasti harvem tühjendama ja see ämbritäis võtab kompostikastis vähem ruumi, kui tavaline eel komposteerimata ämbritäis. Linnas/väikesel krundil on see minu arust väga oluline.

Millised on miinused?

 • Kui laisk olla, siis võib tekkida kerge aroom
 • Ämber ei saa automaatselt tühjaks, ega muutu mullaks. Kaks nädalat seisnud jäätmed tuleb viia kompostikasti või biojäätme konteinerisse.

Mida on vaja Bokashi  kompostri kasutamiseks?

 • Bokashi komposter
 • Komposti starter (“EM Bokashi”)
 • Head tuju
 • Kannatlikku meelt

Kompostriga on kaasas kaas, sõel, mõõdulusikas EM Bokashi starteri mõõtmiseks, tops kompostivedeliku välja laskmiseks ja plaat biojäätete kokku surumiseks. Lisaks kompostrile on vaja hankida ka EM Bokashi starter, mis kiirendab komposteerumist, reguleerib C:N suhet kompostis, vähendab ebameeldiva lõhna teket ja roiskumisprotsesse kompostimisel, aitab vähendada kahjulike mikroorganismide ja taimehaiguste teket.

Mida silmas pidada Bokashi kompostri kasutamisel?

 • Kompostrisse võid panna: puu- ja juurvilju, toidujääke, väikeseid konte, juustu, jogurtit, leiba, teekotte, kohvipuru, taimi ja väikeses koguses paberrätikuid.
 • Kompostrisse ei sobi: äädikas, mahl, piim, õli, vesi, suured kondid, tuhk, lemmiklooma väljaheited, paber.
 • Toorest liha/kala ei ole soovitatud kompostrisse panna. Olen sellest soovitusest üle astunud, kuid täheldasin, et komposter lõhnab kaant avades teisiti (Loe: mitte meeldivalt).

 

Olen Bokashi kompostrit kasutanud pisut üle aasta ja olen sellega väga rahul.  Mul on hea meel, et saan taas jäätmeid sorteerida. Lisaks sellele on mu ilusad sinised öökullidega ämbrid heaks jutu alustajaks ning kõikidele uutele sõpradele saab teha kiirkursuse prügi sorteerimisest ja selle olulisusest.

Helena

 

Osta komposter veebipoest